Dětský pokoj je místností mnoha účelů. Je to prostor pro hraní, učení a rozvíjení dětské fantazie, ale také k odpočívání, a zároveň místo, kde se dítě cítí bezpečně.
V dnešním návrhu jsem čelila úkolu, který pravděpodobně řeší každá rodina. Jak propojit v jediné místnosti tři zóny s tolik odlišným účelem – na hraní, odpočinek a učení? Moje vize dětského pokoje je světlá, boho-chic, barevná, zábavná a samozřejmě funkční místnost. Mimo jiné kladu důraz na to, aby zařízení pokoje fungovalo, dokud děti nevyrostou, ovšem časové rozpětí, kdy pokoj užívají, může být velmi široké – od miminek po teenagery. Nejdůležitější ovšem je, aby se pokojíček stal prostředím, kde se dítě bude cítit dobře.
“Boho-styl, to je naprostá volnost. Interiér zařízený v tomoto stylu je otiskem svého obyvatele. Vzniká tak prostor, který je jedinečný, přirozený, útulný a inspirativní zároveň. Kombinuje zdánlivě nekombinovatelné a rozhodně se nebojí barev ani vzorů.”
Neutrální tóny pozvednuté jasnými akcenty
Dětský pokoj by měl být hravý a barevný, ale zároveň by měl být i klidným útočištěm, a proto je třeba jeho základní barevnost držet v jemných neutrálních tónech. Neutrální pozadí navíc usnadní budoucí změnu pokoje, kdy stačí pouze vyměnit doplňky. Z toho důvodu jsem se rozhodla pro smetanovou, kávovou, hnědou a tóny žluté a oranžové. Tyto odstíny se dále objevují v dekoracích, ve vzorech duhy a různých geometrických tvarech.
Geometrie použitá od podlahy ke stropu
Na originální konstrukci dětské postele jsem použila dřevo dekor v teplém odstínu s výrazným žilkováním v kombinaci se světlým odstínem ivory, který je použit na praktických výsuvných úložných boxech. Stejné řešení jsem zopakovala i na šatní skříni, která je hravě rozčleněna geometrickými tvary a vytváří tak motiv hor.
Stejný motiv se objevuje také na stěnách, a to jak u výmalby, tak u magnetické nástěnky a neobvykle tvarovaného čalounění pelesti postele.
K hravému dojmu pokoje přispívá také vzhled dalšího nábytku – úložné regály jsem navrhla ve tvaru domečků, psací stůl je doplněn pojízdnými kontejnery, ovšem nejzábavnějším prvkem pokoje je (možná trochu překvapivě) knihovna, jejíž součástí je žebřík. To vše opět v kombinaci lamino desek v odstínech sand, ivory, macchiato a latte.
Další geometrické tvary se objevují v rozkládacím sedacím donutu či na stropě v podobě kruhového osvětlovacího tělesa.
Můj tip
Zařídit dětský pokoj v boho-stylu je velice praktické, protože jej lze dobře kombinovat s různými motivy, a je ideální pro aktivní a kreativně smýšlející děti.
V současnosti jsou velkým trendem dětských pokojů geometrické tvary zobrazené ve velkých plochách. K tomu můžete využít například geometrické tapety, jejichž zajímavé vzory upoutají pozornost a podněcují dětskou představivost. Podobnou funkci plní i výmalba s geometrickými motivy.
Pastelové kombinace barev jsou uklidňující a přispívají ke klidnému spánku.
Nezapomínejte na to, že vaším cílem je vytvoření takového prostoru, který vychází vstříc jedinečnosti svého malého (anebo i většího) obyvatele.